Antik Mısır Ve Hamilelik Testi

antik mısırda doğum

Sir Flinder Petrie Bir bilim adamının uzun çalışmalar ışığında ortaya çıkardığı Kaoun papirüsü ve Ebers papirüsü (1862, 1873) idrar testleri ve hamilelik hakkında bilgiler saklamaktadır.

Bilgiye göre hamile şüphesi olan bir kadın ve başka bir kadın ile sabah ilk yaptığı idrar ile buğday ve arpayı ayrı ayrı idrarını dökermiş. Hamilelik şüphesi olan bayanın buğday ve arpaları daha çabuk çimlenirse hamile olduğu anlaşılırmış. 2 kadının da torbaları aynı anda çimlenirse hamile olmadığı anlaşılırmış .

Peki bilimsel olarak doğru mu ?

Hamile olan bayanların sabah ilk idrarları hamilelik sebebi ile çok fazla hormon taşıdığı için buğday ve arpalar çok kısa süre içinde yeşermeye başlamasıdır. Günümüzde de yediğimiz sebze, meyve gibi ürünlerinde daha çabuk gelişip büyümesi için hormon verildiğini biliyoruz. Şimdi zararlı olan bu yöntem Antik mısır için hamilelik testi olarak uygulanmıştır.

Eski mısırda cinsiyetin belirlenmesi

Hamile kadınların idrarı ile sulanan tohumlar ile tespit ediliyordu. Buğday, arpaya göre daha hızlı filizlenirse erkek, tam tersi olur ise çocuğun kız olduğu anlamına gelirdi. 1933 yılında Prof. Julias Manger, eski mısır bilim adamlarının kullanıdığı yöntemi araştırmış ve test etmiştir. En önemlisi de doğruluğunu kanıtlamıştır. Günümüzde hamilelik testi ve cinsiyet belirlemenin yolu da idrardaki hormon seviyesine bağlı olarak tespit edilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir