“Babacığım, Bana Bir Fahişe Olduğumu Söyleyecekler”

“Babacığım, Bana Bir Fahişe Olduğumu Söyleyecekler”

“Babacığım, Bana Bir Fahişe Olduğumu Söyleyecekler” 

 

Birazcık duyarlı olan her insanın izlemesi gereken bi video olduğunu düşünüyoruz. Sizin için Türkçeye çevirdik. Belki birilerinin hayatında bir bir şeyleri değiştirebilirsiniz.

 

Kadınlara söylenen onca kötü söze, yapılan en ufak hatadaki aşağılamaya, her konuda kadının suçlu bulunmasına, şiddete maruz kalıma, tecavüze, küfre, vücutlarındaki morluklara ve daha fazla iğrençliğe her yıl dikkat çekilmeye çalışılıyor. Gerek videolarla gerek yazılarla gerekse çekilen fotoğraflarla..

filkafa deardaddy “Babacığım, Bana Bir Fahişe Olduğumu Söyleyecekler”

Zihniyet değişmedikten sonra elbette ki yapılan onca uğraşın hiçbir anlamı yok ama önlemek için çaba göstermemek de bir çözüm değil. Her yıl olduğu gibi yine; Norveçli yardım kuruluşu CARE, binlerce belkide milyonlarca kadının şiddete maruz kalımını ve aşağılanmasını önlemek için bir kısa film hazırlamış ‘’Dear Daddy’’ adında.

filkafa sevgili baba “Babacığım, Bana Bir Fahişe Olduğumu Söyleyecekler”

Paylaşıldığı andan şimdiye kısa bir zaman geçse bile milyonlarca izlenmeye sahip olmuş. Acaba bu izleyicilerin arasında kaç tanesi gerçekten önemle izledi bu videoyu? Kaç tanesi geçte olsa bir şeylerin farkına varıp uygulamaya geçti? Kaç kadına ‘’fahişe’’ diye hitap edilmekten vazgeçildi? Yada bu videodan sonra kaç kadının vücudundaki morluklar geçti?

filkafa “Babacığım Bana Bir Fahişe Olduğumu Söyleyecekler” “Babacığım, Bana Bir Fahişe Olduğumu Söyleyecekler”

Kısa filmin başından sonuna kadar konuşan kızın da anlattığı gibi her şey.. Aslında küçüklükten alıştırılıyoruz. 8 yaşındaki bir oğlan çocuğunun yaptığı, altında ağır anlamlar barındıran, küçük düşürücü espriler gibi örneğin. Gülüp geçiyoruz belki ama sonradan farkediyoruz aslında işin ciddiyetini. Ve ekliyor 21 yaşındaki genç kadın, uğradığı tecavüzü anlatıyor. Babasından yardım istiyor, ondan sonra gelecek kızlara bir hiç uğruna ‘’orospu’’ diye hitap edilmemesi için. Sanırım en çokta son sözleri etkiliyor.

‘’Bir olay başka bir olayı doğurabilir. Bu yüzden başlamadan önce durdur onu. Erkek kardeşlerimin de diğerleri gibi kızlara fahişe demelerine izin verme. Çünkü değiller. Bir gün küçük bir çocuk bunun gerçek olduğunu düşünebilir. Her şakanın içinde bir gerçeklik yatar. Lütfen buna izin verme.’’

 

7 thoughts on ““Babacığım, Bana Bir Fahişe Olduğumu Söyleyecekler”

  1. Yazının sonundaki koyu harfle yazılan kısım çok abartı olmuş. Hiçbir insan bu niyetle düşünmüyordur, hatta bu kelimeyi kullananlar bile. Bir konuya parmak basayım derken o istenmeyen konu hakkında insanların bilinçaltında “demek ki böyleymiş” algısı oluşturabilir, farkında değilsiniz.

    1. Alper Bey, sondaki yazı videodan alınmıştır. Ama bizim düşüncelerimizi de yansıtıyor tabii ki. Hiçbir insan böyle düşünmese tecavüzler tacizler yaşanmazdı diye düşünüyoruz.

  2. Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmeliyiz onları terbiyeli yetiştirmeliyiz onlara nasıl iyi bir insan olunacağını öğretmeliyiz.

  3. gerçi burası türkiye 16 yaşında bile bir kıza karım diyen zihniyetiz ki bu bizim ki insanlara normal gelebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir