Elektrikli Arabalar İngiltere Yollarında Şarj Olacak

ingiltere elektrikli araç şarj

Elektrikli Arabalar İngiltere Yollarında Şarj Olacak

Elektrikli arabalar yolda giderken şarj olabilecek!

İngiltere Otobanlarında denemelerine başlanan kablosuz dinamik güç transferi teknolojisiyle elektrikli araçlar yoldan geçerken şark olacak bu uygulamanın deneme süresi 18 ay gibi bir zaman dilimi olacak. Eğer uygulama verimli ve güvenli bir şekilde çalışırsa kullanılacağı otoyollar genişletilecek.

Yolun altına donanımsal açıdan bir cihaz yerleştirilecek yapılan denemelerle beraber araçların kablosuz teknolojiye daha kolay adapte olması ve uyumlu hale getirilmesi çalışılacak. İngiltere Oroban ve Ulaştırma Bakanı açıklamalarında denemeler başarılı olursa halkla detaylı bilgi paylaşılacak dedi.

Benzinli bir araç full depoyla 480 km gibi bir yol gidebilirken elektrikli herhangi bir arabanın tam dolu aküsü kendisini 418 km boyunca götürebilir. Elektrikli araçlar için şarj istasyonları benzin istasyonlarına oranla çok daha az olduğu için İngiliz Hükümeti bu gidişatı değiştirmek istiyor. Highways England ‘daki otoyolların her 30 km aralıklarla araç şarj noktaları kurmayı düşünüyor.

İngiliz Hükümeti 5 yıl içinde 500 milyon avro yatırım yapabileceklerini belirtiyor proje tam kapsamlı hayata geçerse bir çok iş olanakları ve sektörde büyüme katedilecek. Yapılacak proje sayesinde düşük emisyonlu araçlar hareket halindeyken şarj edilebilecek.

Bu tarz bir çalışma oldukça başarılı gibi dursa da ilk yapılan çalışma değil daha önce Milton Keynes’te yollar üzerinde bulunan bazı kısımlar sayesinde otobüsler o tabakaların üzerinde durarak şarj olmuştu. Aynı şekilde Güney Kore’de de bu şekilde bir çalışma olmuştu.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir