Gebelik (Hamilelik) Belirtileri Nelerdir, Bakımı

gebelik belirtileri

Gebelik Nedir

Doğurganlık dönemi 15 ile 49 yaş aralığında olan, çocuk sahibi olmuş ya da olmamış her kadına ana adı verilmektedir. 15 yaşından küçükler çocuk olarak kabul edilmektedir.

Gebelik, kadın üreme hücresi yumurta ile erkek üreme hücresi spermin döllenmesi ve doğum haline gelmesidir. Kadınlarda ergenlik döneminden başlayarak ortalama 28 gün arayla bir yumurta olgunlaşarak yumurtalıktan atılır, fallop tüpleri tarafından tutulur ve ilerleyerek rahim içine gelir. Rahim içini kaplayan doku hormonların etkisi ile kalınlaşır, yumurta hücresi döllenmeden önce rahime gelirse rahim içindeki kalınlaşmış doku parçaları ve bir miktar kanla birlikte dışarı atılır. 28 gün arayla tekrarlanan bu olaya adet döngüsü denmektedir. Adet zamanında kanamalar 3 ila 7 gün sürmektedir. Adetten sonraki zamanda yumurtalıktan atılan yumurta sperm ile karşılaşırsa döllenme meydana gelmektedir. Döllenme, gelişimini tamamlamış yumurta ve sperm hücrelerinin çekirdeklerinin birleşimidir. Döllenme fallop tüplerinde oluşur ve birçok sperm hücresi yumurtaya yaklaşır. Bunlardan bir tanesi yumurta hücresinin zarını delerek yumurtanın içine girmektedir. Spermin kamçısı dışarıda kalmaktadır. Döllenmeden sonra ikinci bir spermin yumurta içerisine girmesi imkansızdır. Döllenme sayesinde yumurta ve sperm çekirdekleri birleşip, 46 kromozumlu zigot hücresi oluşur. Fallop tüplerinde yerleşen bu zigotlar rahime ulaşır ve 3 veya 4 gün sürmekte olup, bu esnada zigot mitoz ile bölünerek çoğalmaktadır. Ana rahminde büyüyüp 7 haftalık süreden sonra oluşan canlıya fetüs yada dölüt ya da cenin adı verilmektedir. Rahimde embriyonun çevresinde içi sıvı olan amniyon kesesi oluşmaktadır ve bu kese embriyoyu dış etkenlerden korumaktadır. 8 ile 12. haftalarda plasenta ve göbek kordonu gelişmektedir. Plasenta fetüse oksijen ve besin sağlamakta olup atık maddelerin fetüsten anneye geçmesini sağlamaktadır. Plasenta ile fetüs arasındaki bağlantıyı sağlayan göbek kordonudur. 40 haftalık süre sonunda döllenen yumurta sayesinde doğum meydana gelmektedir.

Gebelik (Hamilelik) Belirtileri Nelerdir

Gebeliğin ortaya çıkmasını sağlayan belirtilere geçer isek, şunlar sıralanabilir: adet kanamasının durması, halsizlik, baş ağrısı, kusma, mide bulantısı, yiyeceklere karşı aşırı isteğinin olması, karın derisinde gebelik çizgilerinin oluşması, memelerde büyüme, dolgunlaşma, meme uçlarının kahverengi bölgelerinde koyulaşma meydana gelmesidir. Gebelik oluşumunu kanıtlayan durumlar ise şunlardır: karnın gereğinden fazla şişmesi, hormon testlerinin yapılması, bebek hareketlerinin hissedilmesi ve bebeğin kalp seslerinin duyulması, ultrasonografide bebeğin görülmesidir. Gebelik anne ve çocuğun hayatını ilgilendirdiğinden, gebelik meydana geldiğinde, gebelikte oluşabilecek herhangi bir aksiliklerin giderilmesi için muhakkak bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Gebelik (Hamilelik) Döneminde Bakım Nasıl Olmalıdır

Gebelik kesinleştikten sonra, annenin herhangi bir sorun yaşamaması, ya da olabilecek aksiliklere karşı belirli aralıklarla bir hekime muayene olması gerekmektedir ki böylelikle anne sürekli kontrol altında olur ve yakından takibe alınır. Gebe kadının ayda bir, 7. aydan sonra da 15 günde bir, son aylarda ise haftada bir doktora başvurulması istenmektedir. Doğum öncesi bakım sayesinde hem anne hem de bebek sağlığı kontrol edilecek, bebeğin normal gelişimi sağlanacak ve normal bir doğum için zemin hazırlanacaktır. Gebelik esnasında annenin iyi beslenmesi çok büyük önem taşımaktadır. Hem anne hem de bebeğin iyi beslenmesi gerekir ki annenin üzerine çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Aşırı ve dengesiz beslenilir ise anne gebelik dönemli aşırı kilo alır ki bu da doğumu güçlendirmektedir. Anne gebelik bitimine kadar 10 ila 13 kilo alır ise bu durum normaldir. Gebelik sırasında doktor izni olmaksızın kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır ki yanlış ilaç kullanımı hem anneyi hem de bebeği riske sokar ki bu da sağlığı önemli ölçüde etkiler ve çok büyük zararlar verebilir.

Gebelik (Hamilelik) Döneminde Karşılaşılan Olası Sorunlar Nelerdir

Gebelik döneminde anne ile bebeğin sağlığının korunması için dikkat edilmesi gereken birçok hususlar vardır ki aksi takdirde anne ve bebek çok büyük sorunlarla karşılaşabilir. Gebe kaldıktan sonraki üç ay içerisinde kesinlikle röntgen ışınlarından uzak kalmak gerekir, çünkü ana rahmindeki bebeğin röntgen ışınlarına maruz kalması yüzünden bebeğin gelişimi olumsuz etkilenir ve hatta bebeğin sakat doğmasına neden olabilmektedir. Gebeliğin ilk üç ayında kızamıkçık ve toksoplazmozis hastalığı geçilir ise bebeğin gelişimi olumsuz yönde etkilenir, bu nedenle de önce kızamıkçık aşısı yaptırılmalı ve toksoplazma testi yaptırılmalı, tedavi olduktan sonra gebelik düşünülmelidir. Halk arasında sürekli şu denmektedir, gebelik sırasında sürekli otur, az hareket et, kendini fazla yorma. Böyle bir kural yoktur, yorucu ve ağır olmamak koşulu ile günlük hayatına devam etmelidir anne adayı. Ağır ve aşırı hareketlerden zaten kaçınılmalıdır ki, böyle bir durum meydana geldiğinde erken doğum ya da düşük meydana gelmektedir. Eğer ki gebe olan kadın çalışıyor ise mesleğine devam edebilir ama ara ara da dinlenmesi gerekmektedir. Gebelik sırasında rahat giysiler giyinmeli ve alçak ve rahat ayakkabılar kullanılmalıdır. Gebelik sırasında anne kesinlikle sigara, alkol ya da uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmalıdır. Bunlar gebelik esnasında kullanıldığında doğacak olan bebek aşırı zayıf olarak hayata gelir, kalp ve damar hastalıkları, akciğer hastalıkları gibi hastalar baş gösterir veya ölümüne neden olabilmektedir. Gebelik süresince annede ruhsal ve bedensel değişiklikler ortaya çıkmaktadır, bu nedenle de onlara uyum sağlamalı ve anlayış göstermelidir. Gebelik süresi sonunda bebek 3000-3500 gram olarak hayata gözlerini açmaktadır. Gebelik sonunda 2500 gram altında bebek dünyaya gelirse bunlara düşük ağırlıklı bebek denmektedir. 28 ile 37 hafta arasında oluşan doğumlara erken doğum adı verilmektedir. Erken doğan ve gelişimini tamamlayamayan bebeklere ise prematüre denmektedir. Erken doğan bebekler özel bakıma alınarak yaşatılmaya çalışılır. Gebeliklerin %5 ile %10’unda erken doğum görülmektedir. Gebeliğin 28. haftasından önce son bulması durumuna ise düşük denmektedir. 10 haftayı geçmiş olan gebelere kürtaj yasağı getirilmiştir. Sadece 10 haftayı geçmeyen gebeliklerde doktor tarafından müdahale edilebilir.

Doğum Nasıl Yapılır

Normal gebelik süresi 40 haftadır. Bu süre sonunda da rahimde kasılmalar başlar ve bu kasılmanın etkisi ile de rahim ağzı açılır. Bu da doğum başladığını gösterir. Bebek rahimde amniyon kesesi içerisinde yer alır ve bu esnada da patlar. Rahim kaslarının kasılmaları ile karın kasları da kasılır ve sıklaşan kasılmalar sayesinde bebek vajinadan dışarı çıkar. Bu sayede doğum tamamlanmış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir