İki Çerçeve Arkasından Hayat Nasıl Görünüyor?

gözlük takmanın hisleri

Üç yıldır dünyayı gözlüklerimden gören birisi olarak sizlere duygularımı ve benim gibilerinkini paylaşmak istedim. Gözlüklü olmak her ne kadar dışarıdan eğlencesiz, kötü gözükse bile ben gözlüklerime kısa zamanda alıştım ve zamanla sevdim. Artık gözümden hiç çıkarmıyorum; yatarken unutacak dereceye geldim yani. Benimkiler oldukça rahat ve geniş olduğu için çerçeveler pek bir yer kaplamıyor görüş alanımda. Rahatça görebiliyorum her tarafı. Bunların dışında yazının geri kalanında gözlüklü insanların nasıl hissettikleri hakkında birkaç bilgi ve tavsiyede bulunacağım.

Öncelikle gözlüklü birini gördüğünüzde dalga geçmeniz hiç hoş değil, benimle zamanla geçildi, küçük yaşta iken. O zaman ben gene olgun birisi olduğumdan şuan nasıl düşündüysem o zamanda öyle düşünerek takmadım ve seni ilgilendirmez gibisinden sessiz kaldım. “Dört göz” gibi kelimeleri orta okulda oldukça duydum, bu ancak sizin beyin yaşınızı ve aklınızın ne kadar gelişmiş olduğunu gösterir. Başka bir işe yaramaz; kimsenin gözlüklerim hakkında ne düşündüğü benim umrumda olmadı bugüne kadar. Diğer gözlüklülerinde umrumda olacağını sanmıyorum ki, eğer gözlük seçimlerini doğru yaptılarsa. Bu konuda en önemli kısım gözlük seçimini iyi yapmakta. En az 1 yıl aynı gözlükler ile dünyaya bakacak, arkadaşlarınız size öyle alışacağı ve seveceği için iyi bir gözlük seçimi yapmak her şeyin başında geliyor. Ben şahsen eski tip, sadece kemik ve çerçevesiz gözlüklerden hoşlanmıyorum. Hoşlanan olabilir ancak benim çocuğumdan haberi olmadan, onun düşüncesini almadan asla kendi kafama göre seçim yapmayacağımı biliyorum. İlk olarak gözlük seçimi herşeyden önemli. Geri kalanı ise gözünüzün derecesine bağlı. Bunu takan kişi farketmese de dışarıdan bakan birisi gözlüklerin bulanık olduğunu görünce içinde garip bir his ve güvensizlik sezecektir. Allah herkesi farklı yarattığı için buda kimseyi ilgilendirmez, benim gözlerim 1.5 derecenin altında olduğu için gözlüklerimi başkası taktığı zaman sadece baş dönmesi yapacak bir etki veriyor. Onun dışında görüşlerine pek bir etkisi olmuyor. Gözlük takanları “üstün” zekalı görmekte gelmiş geçmiş en büyük saçmalıklardan da bir tanesi. Ben gözlükleri var diye kimseye “Sen gözlüklüsün, zekisindir; al çöz şu soruları.” dediğimi hatırlamıyorum. Bunun dışında gözlüklü olmanında yararları var; şimdi isterseniz daha fazla uzatmadan şu paragrafa bir son verelim.

Geçtiğimiz günlerde bir yıl aranın geçmesinden dolayı tekrar göz doktoruna muayene olmaya gittim. Gittiğim zaman sol gözümün 0,5 derece daha arttığını öğrendim. Açıkçası sevindim, çünkü uzağı iyi göremediğimi kendimde biliyordum. Göz tansiyonu vesaire derken doktorun yanına geldik, ufak tefek bir göz damlası yazdıktan sonra reçetemizi bize verdi ve sol gözün değişmesi gerektiğini söyledi. Ertesi gün okula giderken gözlüğümü eve bıraktım, annem alıp gidip değiştirdi. Gözlüklerim geldikten sonra çok daha güzel bir haber alarak sadece solun değil, sağ camının da optik tarafından yenilendiğini öğrendim ki, bu mutluluğumun sebebi sağ camın çizikler içinde olması ve görüşümü engellemesiydi. Bu sorunda ortadan kalktı diyerek güzelce bir oh çektim ve gözlükleri alıp balkona çıktım. Çıkart çıkmaz okuluma doğru baktım, hiç bu kadar net görmemiştim o binaları; güneşin o vuruşunu. Resmen dünyaya hayran kaldım. Evinden pek çıkmayıp zamanının çoğunu okul ve oyuna harcayan birisi olarak dünyanın güzelliğini bugün ufak bir alışverişe giderken öğrendim. Yeni gözlükler ile bilmem kaç kere gördüğüm yerleri tekrar incelerken tekrar tekrar hayran kalıyordum güzelliğine. Evlerin balkonundaki demirlerden yansıyan güneş sanki GTA 5’in ayarlarını en düşükten en yukarı çektiğiniz, ancak aynı performansı almaya devam ettiğiniz kadar mutlu etti beni. Hiç bu kadar net görmemiştim dünyayı. Gözlüğün iyi yanı bu, diğer yanı ise birçok küçük organizmanın veya benzer şeylerin göze kaçmasında büyük bir rol oynuyor. Meslek lisesinde okuyan birisi olarak demir parçaları ile fazla haşır neşir oluyoruz, bunlar için oldukça ideal bir “alet”. Bunların dışında eski gözlüklerim ile karşılaştırdığımda “İyi ki tıp bu kadar gelişmişki bana bunları yaşamaya fırsat vermiş.” dedim içimden. Gözlükler ile ne zaman uzak bir yere baksam tekrar tekrar büyük zevk alıyorum ve heyecanlanıyorum. Baktığım yerlere tekrar tekrar bakıyorum.

Yani, gözlükler hiçte kötü bir şey değil; aksine çok iyi bir şey. Oldukça fazla faydası ve olanakları var. Dünyayı daha iyi görmene yardımcı olacak bir aygıtı sevmemek nedir? Tüm gözlük takanlar da umarım bu duyguları paylaşıyordur. Yukarıda gördüğünüz resmi bugün tekrar canlı olarak gördüm ve hiç bu kadar güzel bir manzara olmadığını söyledim. Ne şükür bize.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir