İnsan Vücudu İle İlgili Gizemler

insan vücudu ile ilgili bilinmeyenler

Vücudumuzun ne kadar ilginç olduğunu ve yaşamamız için mücadele ettiğini bilseydiniz çok şaşırırdınız.

Deri döküntüleri

Sadece hayvanlar tüy dökmez. İnsanlar da her saatte yaklaşık olarak 600 bin kadar deri partikülü döker. Yani bir insan 70 yıl yaşam ortalaması olsa, bu zamana kadar 50 gr tüy dökmüş olur.

Kemik Sayıları

Yetişkin insanlarda bebeklerden daha az kemik bulunur. İlk doğduğumuzda 359 kemiğe sahip oluruz. Büyüdükçe kemiklerde erime meydana gelerek 206 kemik vücudumuzda kalıyor.

Sürekli yenilenen mide

Midemizin mukozasının dış tabakası ömrü sadece 3-4 gündür. Bu yüzden midemiz her 3-4 günde yenilenir. Diyelim ki bu olay olmasaydı, midemiz yediklerimizi eriten asit midemizi eritmeye başlayacaktı.

Uzun bağırsaklar

İnce bağırsağımızın uzunluğu yetişkin bir insanın boyunun tam 4 katı büyüklüğündedir. Bağırsak geriye doğru katlanamasaydı. Bağırsak karın boşluğumuza sığamazdı.

Uyku ihtiyacı

Uyku bildiğiniz gibi yarı ölümdür. Haftalarca birşey yemiye bilirsiniz ve vücut yağları yakarak beslenmeye çalışır. Ama 11 gün boyunca uyumaz iseniz işte bu bir intihardır. Bir daha 11 günü asla uyanma şansınız olmaz.

Saç Sayısı ve Sarışınlar

Neden sarışınlar yazdığımı merak ediyor olmalısınız. Neden mi ? Sarışınlar, kumral ve esmerlere göre daha fazla saça sahiptir. Saçımızın rengi, ne kadar saça sahip olduğumuzu belli eder. Bir bireyde toplam da 100 bin saç teli bulunurken sarışınlar da 146 bini buluyor. En az saç teli ise kızıllarda bulunuyor ve saç teli sayıları 86 bindir.

Bakteri

Bakteriler bizim için önemlidir. Vücudumuz da toplam 32 bin bakteri türü yaşar ve bunların çoğu bize zarar yerine fayda getirir

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir