Sentetik Bakteri Üretildi

sentetik bakteri

Kaliforniya’lı bir kimya şirketi sentetik bakteri üretti. Bilimde çığır açan bir kimya gelişimine adım attı. Synthorx şirketi yapay DNA dizilimi ile sentetik bakteriyi üretti. Akıllara gelen soru ise başka bir canlı türü bu yapay DNA sayesinde mümkün olabilir mi ?

Androidler, robotlar ve gelişen teknoloji derken hiç dünya üzerinde var olmamış canlı türü de keşfedilmiş oldu. Dünyanın yakından takip ettiği gelişme heyecan ile kanıtlanmayı bekleniyor. İnsanlık adına önemi ise insanoğlunun üreteceği ilk proteinde elde edilmiş olacak.

Kansere Hastalığına Çare Olabilir mi ?

Kanser hastalığı‘nın hücre çoğalmasını engellemek için bir çok çalışmada bu konu üzerinde yoğunlaştı. Tam olarak detaylı bir açıklama da bulunmaya Kaliforniyalı şirket, çalışmaların daha çok yeni ve deney aşamasında olduğunu açıkladı.

Daha çok etkisi olan ilaçlar üretilecek

İnsanoğlunun üreteceği bakteri ve proteinler, gelecekte hastalıklara karşı çok daha etkili ilaçlar yapılacağanın müjdesini veriyor. Sadece ilaçlarla sınırlı kalınmayacak bunun yanın da aşılar da mutasyona uğratılacak. Proteinler sentetik olduğu için doğada bulunmadığı için insan vücudun da çoğalma gösteremeyecek. Durum bu olunca aşılar da vücudumuz da çok daha etkili olacak. DNA yapısının 4 harfli olduğunu biliyoruz. Şirket yapay DNA‘yı 2 harf daha ekleyerek altıya çıkarmış oldu.

Sadece bilinmeyen, acaba bu üretilen bakteriler doğaya salındığında hangi sonuçlar çıkacak ve doğada tepkimesi nasıl olacak ? Ya yeni form alarak insanlar için tehlikeli bir hastalık haline gelecek yada günümüzde çaresi olmayan bir çok hastalığın sonunu getirecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir