Türk Astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil Gururumuz Oldu

fil kafa haber

Türk Astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil

Yeni Bir Galaksi Buldu

Son dönemlerde ülkece kötü olan hayat penceremize adeta bir ışık tutarak az da olsa mutlu olmamıza sebebiyet veren isim. Doktorasını yapan Burçin Mutlu Pakdil ve ekibi yeni bir galaksi keşfetti.

Burçin mutlu pakdil filkafa Türk Astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil Gururumuz Oldu

ABD’de Minnesota Astrofizik Enstitüsü’nde eğitim alan Burçin Mutlu Pakdil ve takım arkadaşları PGC 1000714 kategori adıyla bilinen bir galaksiyi keşfetti. Bu galaksi Dünya’dan 359 milyon ışıkyılı uzaklıkta.

Bulunan bu galaksiye Burcin’s Galaxy adı verildi.

Bu Ekip sadece Güney Amerika’dan gözlemlenen galaksi için Şili Dağı’nın yollarını tuttu ve multi-waveband yöntemiyle galaksinin görüntülerini topladılar. Bu yöntem galaksinin dış halka ve gövde yaşlarını bulmak için kullanılıyor.

Mutlu Pakdil galaksinin renk farklılıklarının sebebini, bu galaksinin iki farklı oluşum dönemi geçirdiği için olduğunu söylüyor. ( Galaksi renkleri mavi ve kırmızı. Mavi genç, kırmızı ise yaşlı olduğunu ifade ediyor. ) Diğer astronomlar şuan ki görüntülerle bu halkaların nasıl ve hangi şartlarda oluştuğu bilgisine sahip olunamayacağından bahsediyor. Daha fazla bilgi için yüksek çözünürlükte görüntülere ihtiyaçları olduğundan bahsediyorlar.

filkafa galaksi Türk Astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil Gururumuz Oldu

Ekibin diğer üyesi olan Patrick Treuthardt; Ne zaman eşsiz veya tuhaf bir çalışma konusu bulsalar, buldukları konu evrenin çalışma mevcudiyetiyle ilgili mevcut teorilerine meydan okuyup ve hala daha, çok şey öğrenebileceklerini hatırlattığından bahsetti.

Burçin Mutlu Pakdil, insanların bu keşfinden sonra ona göstermiş olduğu takdirden çok mutlu olduğundan bahsetti. Aynı zamanda bu gizemlerle dolu evrenin bir parçası olmaktan mutluluk ve heyecan verici olduğunu dile getirdi.

Fil Kafa Ekibi olarak biz de bu genç bilim kadınımızı sonuna kadar tebrik ediyoruz ve sonuna kadar arkasındayız. Astroloji ile ilgili yapacağı diğer çalışmaları yakında takip edeceğiz.

9 thoughts on “Türk Astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil Gururumuz Oldu

  1. şimdi benim anladığım galaksiyi kim buluyorsa onun ismimi veriliyor.Bizde bulamayız ama bulmuş olsak isacotur galaksisi ne de garip olurmuş yavv 🙂

  2. Ne kadar gurur duyulası bir haber. Ancak şuna da üzülmeden edemiyor insan, neden bu cevherler bizim ülkemizde bunu yapamıyor. Neden imkanlar bu parlak beyinlere izin vermiyor.

  3. Güzel bir başarı. Uzay alanında ismimizin duyulması, insana gurur veriyor. Nice başarılara…

  4. Garip bir duygu hiç gidemeyeceğin ve çıplak gözle bile göremeyeceğin bir yere senin ismin veriliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir