Yeşil Kahve Nedir? Yararları Nelerdir?

Yeşil Kahve Nedir? Yararları Nelerdir?

Popülerliği son zamanlarda fazlasıyla artan yeşil kahve, bilinen kahvenin kavrulmamış halidir. Coffea ailesinden olan bu kahve çeşidinin ağacı yaklaşık 5 metreye kadar çıkıyor. Bu ağacın meyve çekirdekleri diğerleri gibi kavrulmadığından dolayı kafein oranı diğerlerine göre çok daha düşüktür. Çünkü kavrulma süresi ile kafein artışı doğru orantılı bir yapıdadır. Yeşil kahve, daha az kafein arayışında olanlar için iyi bir seçenek.

Yeşil kahve, kavrulmuş olan kahve çekirdeklerinden daha fazla antioksidan içerir. Aynı zamanda diğer kahveler gibi yüksek ısıda kavrulmadığı için % 47 civarında daha fazla klorojenik asit içerir.

99434 Yeşil Kahve Nedir? Yararları Nelerdir?

Yeşil Kahvenin Yararları

– İçerisinde yüksek oranda bulunan klorojenik asit yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Dünzeli ve kişisel bir diyet programı, eşlik eden egzersiz ile tüketilmesi gayet faydalı bir içecektir.

– Yüksek miktarda antidoksan madde içerir. Antidoksan yaşlanmayı geciktirir, kanser riskinden korur. Aynı zamanda içinde bulunan antidoksanlar îyi huylu kolesterolü yükseltirken, kötü huylu kolesterolü düşürür ve kan basıncını azaltır.

– Kalp ve damar sağlığını destekler.

– Bağışıklık sistemini desteklemede yardımcı olur.

– Kısa süreli hafızada etkili rol oynar. Mental performansı ve bilişsel gücü arttırır.

– Enerji arttırıcı özelliği ile zinde kalmayı sağlar.

Not: Yeşil kahve bitkisel doğal bi içecek olduğu için bir zararı yoktur. Genel olarak tüm kahveler vücutta su kaybı yaşattığı için gün içerisin 2-3 litre su tüketilmelidir. Hem su kaybı yaşanmaması için hem de günlük su ihtiyacımızın karşılanması için.

yesil kahve faydalari2 Yeşil Kahve Nedir? Yararları Nelerdir?

Yeşil Kahvenin Hazırlanışı

Hazırlanış bakımından herhangi bir zorluğu bulunmamaktadır. Cezvede bulunan 1 fincan kaynamış su içerisine 1 tatlı kaşığı öğütülmüş yeşil kahve eklenir ve 2-3 dakikalığına demlenmeye bırakılır. İçerisine şeker eklenmediği sürece kalorisizdir.

11 thoughts on “Yeşil Kahve Nedir? Yararları Nelerdir?

  1. Hocam fincanın içinde nasıl birşey okduğunu göreydim daha tatmin olurdum 🙂 Kahve ye bağımlı biriyim ve de bilgisayar başında işi olan herkes gibi benim içinde vazgeçilmez bir içecek. uyku sorunu yaratsada alıştım artık 😀

  2. Yeşil kahveyi ilk defa duyuyorum, fakat tadını hiç bilmesem de, yeşil renkli olması sanki kahveye bir tad katacakmış gibi hissediyorum.

  3. Hamilelerde kullanımı konusunda bir bilgi var mı acaba? Eşim hamile ve her yediğini kontrol etmeden tüketmiyoruz.

    1. Diğer kahve çeşitlerine göre daha az kafein içerse de hamileliklerde kafein tüketimii, düşük riskini arttırıyor. Bu yğzden risk almaya değmeyeceğini düşünüyorum

  4. yeşil kahve kilo vermek isteyenler için önemli bir bitkisel kaynak ama fazla kafein kalp aritmisi yapma ihtimali var.

  5. Daha önce denememiştim ama bu paylaşımınızı okuduktan sonra mutlaka deneyeceğim. Teşekkürler.

  6. Son zamanlarda adını oldukça duyduğum bir kahve. Günlük çok fazla tüketmemek lazım fazlasında ishal, kusma, bulantı gibi problemlere sebep olabiliyor.

  7. Kalp ve damar rahatsızlığı olanlara mutlaka tavsiye ederim. Dedem için uzun zaman kullanmıştık, emeğinize sağlık.

  8. Kahve candır, yeşili siyahı farketmez. Yeter ki filin ya da başka bir hayvanın bilmem neresinden çıkmasın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir